Injector nozzle Denso DLLA155SND182 093400-1820
  • Condition: new
  • SKU: 46240
Ocena 4,8
35.38 EURNet
Product description
Denso Injector Nozzle DLLA155SND182 093400-1820
Description
Technical Data
  • Part number: 093400-1820
  • Model: DLLA155SND182
  • Nozzle hole diameter: 0.155 mm
  • Type: multi-hole nozzle
  • Material: high-alloy steel
  • Technology: precision grinding and heat treatment
  • Operating pressure: up to 2000 bar
  • Application: diesel engines with Common Rail system
Application
Properties
  • Accurate fuel delivery
  • Improved combustion and engine power
  • Reduced fuel consumption
  • Lower emissions
  • Resistance to high pressure and temperature
  • Long service life and reliability
  • Compatibility with Common Rail systems
Specification
Specification Value
name Injector nozzle
mark Denso
type DLLA155SND182
part number 093400-1820
condition new
nozzle hole diameter 0.155 mm
operating pressure 2000 bar
material high-alloy steel
weight approx. 50 g
Reference numbers
List of reviews:
Radosław
Ewa
Ronald
Przemysław
Write a review.
See also
Discover our wide range of products
used Fuel line elastyczny Caterpillar 130-0797
fuel system
Fuel line elastyczny Caterpillar 130-0797
Price set Individually
used Fuel line elastyczny Cummins 3967674
fuel system
Fuel line elastyczny Cummins 3967674
30.66 EURNet
used Injector 205 bar Bosch KBAL105P18 8513
Injector 205 bar Bosch KBAL105P18 8513
Price set Individually
used Fuel filter bracket Cummins 3321305
Fuel filter bracket Cummins 3321305
used Fuel Feed Pump Caterpillar 266-2523
Fuel Feed Pump Caterpillar 266-2523
used Injection pump fuel lines CYL. 1-3 for engine Cummins 8.3 3906783
Injection pump fuel lines CYL. 1-3 for engine Cummins 8.3 3906783
used Injector 300 bar Bosch 0432191342
Injector 300 bar Bosch 0432191342
used Injection pump Cummins K19CW 396396200RX
Injection pump Cummins K19CW 396396200RX
used Fuel filter bracket Caterpillar 5S9580
Fuel filter bracket Caterpillar 5S9580
used Flame glow plug 19V Bosch 0257200003
Flame glow plug 19V Bosch 0257200003