Pulley wału korbowego D= 128 mm for engine Kubota D1703 1A053-74280
Crankshaft pulley D=128 mm for Kubota D1703 engine. Used part, available in good condition.
  • Condition: used
  • SKU: 75275
Ocena 4,7
Product description
Product Description
Cylinder head pulley with a diameter of 128 mm, designed for the Kubota D1703 engine. Used part, in good condition, ideal for use in internal combustion engines.
Technical Data
  • Brand: Kubota
  • Type: D1703
  • Part Number: 1A053-74280
  • Category: Internal combustion engines - parts > Drive elements
  • Condition: Used
  • Availability: Available
Application
Properties and Advantages
  • High quality construction ensuring long-lasting use.
  • Easy installation and removal.
  • Compatibility with Kubota D1703 engines.
Specification
Specification Value
name Pulley wału korbowego D= 128 mm for engine
mark Kubota
type D1703
part number 1A053-74280
brand Kubota
availability Available
Reference numbers
List of reviews:
Lech
Isabella
Dawid
Write a review.
See also
Discover our wide range of products
used Vibration damper for engine Caterpillar 3116 4P2844
Drive elements
Vibration damper for engine Caterpillar 3116 4P2844
212.26 EURNet
used Intermediate gear Z= 97, D= 280 mm Volvo D12 8170197
Drive elements
Intermediate gear Z= 97, D= 280 mm Volvo D12 8170197
212.26 EURNet
used Fan pulley Caterpillar 3116 108-1493
Fan pulley Caterpillar 3116 108-1493
used Hydraulic pump drive for engine Deutz TCD3.6 L4 04120756
Hydraulic pump drive for engine Deutz TCD3.6 L4 04120756
used Gear bolt (pin) pośredniego for engine Volvo D12C 8170199
Gear bolt (pin) pośredniego for engine Volvo D12C 8170199
used Bracket wentylatora Caterpillar 7C-8366
Bracket wentylatora Caterpillar 7C-8366
used Gear bolt (pin) pośredniego for engine Volvo D12C 8170219
Gear bolt (pin) pośredniego for engine Volvo D12C 8170219
used koła zębatego pośredniego Volvo D12C 3184868
koła zębatego pośredniego Volvo D12C 3184868
used Fan pulley Cummins QSB6.7 5291940
Fan pulley Cummins QSB6.7 5291940
used Idler pin Caterpillar 3116 2W-7565
Idler pin Caterpillar 3116 2W-7565
used Belt tensioner Caterpillar 4W-5428
Belt tensioner Caterpillar 4W-5428